BLOG

/BLOG
BLOG 2020-09-09T11:34:19+00:00

Altanki drewniane – jak stworzyć kameralne i zaciszne miejsce w ogrodzie?

altanka drewniana

W każdym ogrodzie istnieje strefa wypoczynku. Znajduje się tam miejsce, gdzie można się zrelaksować, posiedzieć z przyjaciółmi czy zjeść niedzielny obiad w letni dzień. Co, jednak kiedy pogoda pokrzyżuje nam plany? Jeśli chcemy uniknąć niespodzianek pogodowych, warto pomyśleć o zadaszeniu. Najlepszym pomysłem będzie w takim przypadku altana ogrodowa.

Mała architektura ogrodowa jest nieodłącznym elementem niemal każdego ogrodu. Największą popularnością cieszą się altanki drewniane. Dlaczego drewno? Jest to naturalny surowiec i dzięki temu doskonale wpasowuje się w przestrzeń ogrodową. Jak każdy naturalny materiał potrzebuje jednak odpowiedniej pielęgnacji, by zachować piękny wygląd i trwałość. Wymaga systematycznej konserwacji, ale dzięki takim zabiegom pozwala na długoletnią eksploatację.
Ciekawym pomysłem na stworzenie wrażenia naturalności i spójności z otaczającą roślinnością jest budowa altany krytej trzciną. Poza zaletami pokrycia dachu strzechą, jak np. solidność i długowieczność, wrażenia estetyczne, jakie stwarza taki rodzaj dachu, są bezdyskusyjne.
Strzecha nadaje altanie niepowtarzalnego klimatu, jest ekologiczna a odpowiednio zaimpregnowana i pielęgnowana, posiada odporność na warunki atmosferyczne, ogień i co najważniejsze zapewnia izolację termiczną.
Dzięki takiemu dachowi, spędzanie czasu w altance w upalne, letnie dni stanie się przyjemnością.
Altanki drewniane ciekawie wyglądają zarówno w naturalistycznych ogrodach, gdzie roślinność rośnie swobodnie, jak i w tych uporządkowanych i dokładnie zaplanowanych.
Odpowiednie rozmieszczenie altany pozwala na stworzenie urokliwego i zacisznego miejsca, z dala od zgiełku i spojrzeń sąsiadów. Najlepiej umieścić ja w miejscu oddalonym od ruchliwej ulicy, z dala od ogrodzenia, a jeśli nie mamy takiej możliwości, obsadzić roślinnością odgradzając się od świata.

Wyposażenie altanki ogrodowej.

W zależności od posiadanego na działce miejsca, altanki mogą posiadać różne gabaryty i kształty. W tych większych można stworzyć funkcjonalną przestrzeń, w której poza meblami ogrodowymi, znajdzie się miejsce na grill czy kominek z paleniskiem.
Ciekawie zaaranżowana altana kryta strzechą może stać się najlepszym miejscem do spotkań z przyjaciółmi, letnich obiadów z rodziną czy przytulną strefą relaksu.