Strzecharstwo – dachy z trzciny

/Strzecharstwo – dachy z trzciny
Strzecharstwo – dachy z trzciny 2018-10-30T14:00:06+00:00

Strzecharstwo – dachy z trzciny

Strzecharstwo to jedna z wielu metod budowy dachów z trzciny korzystająca z tzw. „suchej roślinności” (trzcina wodna, słoma, wrzos) i pozwalająca ułożyć dach z trzciny w taki sposób aby pozbyć się wody z jego spodniej warstwy. Sposób ten jest wykorzystywany w krajach z klimatem umiarkowanym i tropikalnym. Strzecha często może być wykorzystywana w miejscach rozwijających z lokalnej taniej roślinności. Zdarza się również, że krycie dachów strzechą jest wykorzystywane przez obywateli w krajach zamożnych jako sposób na uzyskanie oryginalnego i specyficznego wyglądu ich domów bądź altanek drewnianych.

Strzecha – dlaczego trzcina?

Dlaczego warto wybrać trzcinę jako pokrycie dachowe? Plusów przemawiających za takim rozwiązaniem jest wiele, miedzy innymi:

  • Domy kryte strzechą są funkcjonalne,
  • Strzechy są zdrowe i przyjazdne środowiku,
  • względy estetycze – nawet najbardziej wymagający klienci są bardzo zadowoleni,
  • Strzecha jest bardzo trwała,
  • Altanki drewniane kryte strzechą są przyjemne dla oka,
  • Kolejnymi atutami dekarstwa trzcinowego są również: właściwości termoizolacyjne, akustyczne jak również ekologiczne i zdrowotne.

Historia strzecharstwa:

Historia Krycia dachów strzechą sięga pokoleń żyjących tysiące lat temu. Na uwagę zasługują zapiski w archiwach oraz publikacjach z ostatnich 3 stuleci strzecharstwa stosowanego w Anglii. Strzecha trzcinowa bardzo często jest używana do budowy dachów z trzciny w krajach znajdujących się w pobliżu równika. W momencie , gdy miejsca w których powszechnie była stosowana strzecha do budowy dachów z trzciny zostały skolonizowane przez Europejczyków znacznie zmniejszył się popyt na stosowanie metod takich jak: krycie dachów strzechą czy krycie dachów trzciną.

Strzecharstwo było stosowane w Europie prawdopodobnie od momentu gdy ludzie zaczęli uprawiać zboże. Trzcina wodna oraz inna dzika roślinność mogły być już dużo wcześniej stosowana do budowy dachów z trzciny, jednakże nie ma na to żadnych dowodów ani zapisków. Pierwsi ludzie nowo odkrytej Ameryki stosowali strzechę już od 1565 roku. Kiedy osadnicy przybyli do Jamestown w Wirginii w 1607 roku spotkali ludzi zamieszkujących domy kryte strzechą w związku z czym oni sami również zaczęli jej używać, aby kryć własne budynki.

Do końca 1800 roku strzecharstwo było jedynym osiągalnym sposobem na dachy z trzciny w większości krajach Europejskich. Liczba dachów z trzciny, altanek drewnianych, altanek krytych strzechą cz altanek krytych trzciną znacznie wzrosła w połowie 1800 roku i była głównie spowodowane wzrostem rozwoju rolnictwa. Jednak w wyniku recesji rolnych ilość ta ponownie się zmniejszyła. Obszary wiejskie zostały wyludnione na rzecz obszarów wiejskich co również przyczyniło się do rzadszego stosowania strzecharstwa. Z biegiem czasu strzecharstwo oraz stało się oznaką ubóstwa, a ilość dachów z trzciny, domów krytych strzechą uległa znacznemu zmniejszeniu. Dopiero kilkanaście lat temu, kiedy w Wielkiej Brytanii strzecha zaczęła być oznaką zamożności, a nie ubóstwa zaczęła wracać do łask. Obecnie dachy z trzciny są bardzo popularne na całym świecie, a w samej tylko Wielkiej Brytanii istnieje około 1000 pełnoetatowych pracowników zajmujących się kryciem dachów trzciną. Żródło: Wikipedia